یکی از زیباترین معماری های ایران، در شیراز، شهر شعر و ادب نهفته است؛ بازار وکیل! این بازار پس از عبور از دوره های مختلف تاریخ، همچنان پابرجا است و هنوز هم در میان جاذبه های گردشگری شهر از جمله تخت جمشید یا سعدیه و حافظیه خودنمایی می کند! برای تماشای بازار وکیل شیراز، کافیست چمدان خود را ببندید و عازم این شهر زیبا و دوست داشتنی شوید. انواع تور شیراز برایتان فرآهم است تا گشت و گذاری در شهر داشته باشید و همه جاهای دیدنی را از نزدیک تماشا کنید.

بازار وکیل در شیراز یک میراث تاریخی برجای مانده از دوران ایران قدیم است و حرف های زیادی برای گفتن دارد. عبور از گذرهای متعدد در این بازار، شما را به یاد تاریخ دوران قاجاریه و زندیه می اندازد. در این بازار، دو تا از جاهای معروف شیراز نیز وجود دارند؛ یعنی مسجد و حمام وکیل. این بناها به دوران حکومت زندیه در شیراز مربوط می شوند و معماری آنها به طرز شگفت آوری زیباست!

بیایید با هم سفری به شیراز داشته باشیم و با این بازار تاریخی بیشتر آشنا شویم. اگر تصمیم دارید بازار و یا سایر جاهای دیدنی شیراز را از نزدیک ببینید، آژانس مسافرتی تیناسفر در کنار شماست!

بیشتر بخوانید: آشنایی با هتل های ۵ ستاره شیراز

نگاهی بر تاریخچه و معماری بازار وکیل در شیراز

بر اساس منابع و اسناد تاریخی، تاریخچه بازار وکیل شیراز به دوران زندیه، یعنی سال 1172 باز می گردد. گفته شده که دستور ساخت این بازار در همین سال توسط کریم خان زند صادر شده است. چیزی حدود 21 سال گذشت تا این بازار به طور کامل ساخته شود. بازار وکیل در سال 1193 به پایان رسید و آماده بهره برداری شد. بسیاری از قسمت های این بازار با الهام گرفتن از بازارهای تاریخی در شهرستان لار ساخته شده است. مغازه ها و حجره های متعددی نیز در بازار وجود دارد.

یکی از اهداف ساخت بازار وکیل در شیراز، ایجاد یک مکان متمرکز برای کسب و کارهای مختلف بود تا بهتر بتوانند با تجار و بازرگانان، کالاهای خود را مبادله کنند. در زمان قدیم، این بازار یک مسیر عالی برای خرید و فروش اقلام متعدد محسوب می شد و ارزش بسیار زیادی داشت. بازار وکیل دارای ارزش تاریخی است و در فهرست آثار ملی نیز به ثبت رسیده است.

بازار وکیل شیراز

بازار وکیل شیراز

و اما بپردازیم به موضوع معماری بازار وکیل شیراز:

برای بازار وکیل، چندین ورودی و دروازه قرار داده شده است؛ این بازار دارای دو ورودی شمالی و جنوبی است که به خیابان زند منتهی می شود. برخی از ورودی های دیگر بازار به خیابان طالقانی راه دارد. بازار در مرکز شهر قرار گرفته و دسترسی آسان به متروی شهری را نیز فرآهم می سازد.

در بازار وکیل تعداد زیادی مغازه، حجره، راسته، بازارچه و دکان قرار دارد که مرکز خرید و فروش کالاهای مختلف هستند. در این بازار می توانید بازارچه های منسوجات و پارچه، مسگری، بازارچه کلاهدوزان، صنایع دستی، صنایع چوبی، خوراکی ها و ادویه ها، انواع فرش و قالیچه و گلیم و … را تماشا کنید. اینجا دروازه ای به بازارهای قدیمی ایران است و تماشای آن می تواند حس و حال آن دوران را در شما تداعی کند!

بازار وکیل شیراز از آجر، آهک و گچ ساخته شده است و ارتفاع سقف آن حدود 11 متر می باشد. برای بازار در قسمت سقف، بادگیرهایی قرار داده شده که حکم سیستم تهویه این مکان را دارند. نوردهی کافی نیز از همین دریچه ها انجام می گیرد. هر آنچه از یک بازار قدیمی ایرانی در ذهن شما نقش می بندد در بازار وکیل هم وجود دارد. زیبایی این بازار می تواند با یکی از آثار تاریخی اصفهان، یعنی بازار قیصریه رقابت کند!

از بازار وکیل شیراز چه چیزهایی می توانیم بخریم؟

یک تیر و چند نشان! این ضرب المثل را بی شک شنیده اید!

شما با رزرو تور شیراز می توانید هم از تفریحات و گردش لذت ببرید و هم کالاها و سوغاتی های جذاب و دوست داشتنی از بازار وکیل بخرید. این بازار هر چیزی که فکرش را بکنید دارد؛ از پارچه و لباس و منسوجات خواب گرفته تا لوازم آشپزخانه، پتو و لحاف، سرویس خواب، وسایل و لوازم مسی و فلزی، لوازم دکوری، خوراکی ها، ادویه، لوازم تزئینی، پوشاک محلی، انواع زیورآلات، صنایع دستی، فرش و گلیم، همه و همه چشمان شما را به خود جذب می کنند!

کمتر کسی که وارد بازار وکیل شیراز بشود و بتواند دست خالی برگردد!! ادویه فروشی های این بازار در نوع خود، بی نظیر هستند. اگر خواهان ادویه های خارجی و هندی هستید، اینجا برایتان جذاب تر خواهد بود. شما می توانید مغازه هایی را پیدا کنید که خشکبار و آجیل و تنقلات را هم می فروشند. بهتر است خوراکی مورد علاقه تا را بخرید و همان طور که آن را میل می کنید، سایر قسمت های بازار را هم تماشا کنید.

بازار وکیل در شیراز

بازار وکیل در شیراز

بیشتر بخوانید: تور شیراز هتل الیزه + قیمت و شرایط رزرو

هتل های نزدیک به بازار وکیل کدام اند؟

اقامت در بهترین هتل های شیراز همیشه فرصتی را فرآهم می کند تا مسافران تور شیراز، بدون داشتن دغدغه مکان اقامت خود، به گشت و گذار در شهر بپردازند. نزدیک بودن هتل محل اقامت به مراکز خرید و جاهای دیدنی برای اکثر مسافران اهمیت دارد. اگر می خواهید در هتل هایی اقامت کنید که به بازار وکیل نزدیک باشد، چند تا از بهترین ها را برایتان فهرست کرده ایم.

هتل وکیل شیراز، حدود 900 متر تا بازار وکیل فاصله دارد و در خیابان لطفعلی خان زند قرار گرفته است.

هتل زندیه شیراز، حدود 1300 متر تا بازار وکیل فاصله دارد و در خیابان هجرت واقع شده است.

هتل پارسه شیراز حدود 1500 متر تا بازار وکیل فاصله دارد و در خیابان 22 بهمن واقع شده است.

هتل ریتون شیراز، حدود 1100 متر تا بازار وکیل فاصله دارد و در سه راه نمازی قرار گرفته است.

هتل نیایش شیراز حدود 900 متر تا بازار وکیل فاصله دارد و در سه راه نمازی واقع شده است.

هتل کریم خان شیراز حدود 1600 متر تا بازار وکیل فاصله دارد و در خیابان رودکی قرار دارد.

هتل تالار شیراز حدود 1600 متر تا بازار وکیل فاصله دارد و در خیابان فردوسی قرار دارد.

هتل ساسان شیراز حدود 1800 متر تا بازار وکیل فاصله دارد و در خیابان زند، خیابان انوری واقع شده است.

هتل ارگ شیراز حدود 2000 متر تا بازار وکیل فاصله دارد و در خیابان تختی قرار دارد.

هتل آپارتمان شمس شیراز حدود 1800 متر تا بازار وکیل فاصله دارد و در دروازه اصفهان، ابتدای خیابان حافظ واقع شده است.

 

اگر تمایل دارید این بازار زیبا و تاریخی در شیراز را از نزدیک ببینید و در بهترین هتل ها اقامت داشته باشید، کارشناسان ما در آژانس تیناسفر همراه شما هستند. برای استعلام قیمت تور شیراز در هر فصل سال، کافیست با ما تماس بگیرید.