بدون شک، پیدا کردن سوژه عکاسی در سفر به یکی از کارهای ضروری گردشگران در هر سفری تبدیل شده است. اگر در گذشته، خرید سوغاتی و صنایع دستی از نشانه های سفر کردن بود، امروزه عکس ها مهم ترین شاخصه و خاطرات هر سفری هستند. البته عکاسی امروز با گذشته بسیار متفاوت است.

در گذشته، تنها دوربین های آنالوگی وجود داشت که تهیه فیلم برای آن ها بسیار گران بود. به همین دلیل عکس گرفتن در سفر همیشه محدودیت داشت. اما پیشرفت تکنولوژی سبب شد که امروزه در خانه هر شخصی، یک دوربین حرفه ای یا نیمه حرفه ای وجود داشته باشد.

حتی اگر در خانه ای چنین دوربین هایی پیدا نشد اصلاً جای تعجب ندارد. چرا که تمام افراد دارای گوشی های موبایل هستند که می توانند با آن عکاسی کنند.

وجود این دوربین ها سبب شد که دیگر عکس گرفتن در سفر، محدودیت نداشته باشد و هر دقیقه بتوان در طول سفر، عکس گرفت. هر کسی دوربین مخصوص خودش را دارد و می تواند عکس های شخصی، دلخواه و خاطرات سفرش را ثبت کند.

اما آنچه که در حال حاضر، برای گردشگران بسیار مهم است پیدا کردن سوژه عکاسی در سفر است. لذا آن هایی که در این زمینه تبحر لازم را ندارند به دنبال راهکارهایی برای پیدا کردن سوژه عکاسی باشند.

برای پیدا کردن این راهکارها با ما در ادامه مطلب همراه باشید تا ببینید با چه راه کارهای ساده ای می توان جذاب ترین عکس ها را در سفر گرفت.

بیشتر بخوانید: انواع تور ایرانگردی + هتل ها و شرایط رزرو

راهکارهایی برای پیدا کردن سوژه عکاسی در سفر

سوژه عکاسی در سفر

سوژه عکاسی در سفر

طبیعتاً سفر کردن به شهر یا استان و یا کشور دیگری به اندازه کافی جالب است؛ چرا که توریست با صحنه هایی روبه رو می شود که در محل زندگی خود آن ها را ندیده است. بنابراین، کوچک ترین لحظه های سفر می توانند سوژه عکاسی شما باشند. مثل غذاهای محلی که نماد و فرهنگ بومی هر منطقه ای است، سبک زندگی بومیان منطقه، شاخصه های تاریخی، فرهنگی و طبیعی. کودکان نیز یکی از بهترین سوژه ها برای عکاسی در سفر هستند.

1-پیدا کردن سوژه عکاسی در سفر در بهترین زمان و مکان

برای داشتن یک سوژه و عکس خوب، نه تنها مکان بلکه زمان عکس نیز بسیار حائز اهمیت. در واقع هر اندازه که مکان عکس در زیبایی سوژه تاثیر می گذارد زمان عکاسی هم تاثیرگذار است. به همین دلیل، اگر بهترین مکان برای عکاسی را پیدا کرده اید باید صبح زود، یعنی زودتر از بقیه از خواب بیدار شوید و تا شلوغ نشدن مکان مورد نظر، عکس های خود را بگیرید. این راهکار از آن جهت مهم است که هیچ عاملی، مزاحم عکاسی شما نشود.

به طور کلی بهترین زمان عکاسی، صبح زود و غروب ها است. خصوصا اگر سوژه شما عکاسی از طبیعت باشد. نور در عکاسی بسیار مهم است و بهترین شرایط نوری برای عکاسی صبح ها و غروب ها می باشد.

به طور کلی چه در قلب شهر باشید و چه در طبیعت، عکاسی در چنین شرایطی و به دور شلوغی سبب می شود که شما با خیالی راحت، مشغول پیدا کردن سوژه عکاسی در سفرتان شوید.

2-تحقیق کردن در مورد مقصد مورد نظر

از دیگر راهکارهای پیدا کردن سوژه عکاسی در سفر، تحقیق کردن در مورد مقصد است. در واقع اگر می خواهید سوژه های نابی برای عکاسی خود پیدا کنید باید قبل از شروع سفر خود در مورد جاذبه های دیدنی، تاریخی و طبیعی مقصد مورد نظر تحقیق کنید و بدانید که قرار است از چه نوع سوژه هایی عکاسی کنید.

طبیعتاً هر چه اطلاعات شما در این زمینه بیشتر باشد می توانید سوژه های ناب تر و کمیاب تری پیدا کنید. علاوه بر این، داشتن اطلاعات پیش زمینه ای به شما کمک می کند در زمان خود نیز صرفه جویی کنید.

3-نحوه کار با دوربین را یاد بگیرید

اگر قصد عکاسی با دوربین حرفه ای یا نیمه حرفه ای را دارید و تازه این دوربین را خریده اید بهتر است قبل از سفر، کار با دوربین را یاد بگیرید. پیشنهاد می کنیم نحوه خاموش و روشن کردن و یا چگونگی ذخیره کردن عکس را به زمان سفر موکول نکنید، تا وقت گرانبهای خود در سفر را فقط برای عکاسی بگذارید.

4-زاویه جدیدی برای عکاسی پیدا کنید

اگر می خواهید یک عکس منحصر به فرد از مکان مورد نظر خود داشته باشید بهتر است، از زاویه جدیدی عکاسی کنید. البته یافتن زاویه جدید در مکانی که به آن آشنا نیستید کار سختی است. ولی با یک راهکار ساده می توانید بهترین زاویه را انتخاب کنید. این که مانند یک پرنده از بالا به سوژه مورد نظر نگاه کنید. تا بتوانید تمام زوایای آن را رصد کنید. برای اینکار می توان از بالکن یا پنجره و یا مکان های بلندتر از سوژه، عکاسی کنید.

5-اقامت در مرکز شهر را انتخاب کنید

اگر به دنبال پیدا کردن سوژه عکاسی در سفر هستید پیشنهاد می کنیم در مرکز شهر اقامت کنید. اقامت در مرکز شهر یعنی اینکه به تمام جاذبه های دیدنی و تاریخی شهر دسترسی دارید.

6-یاد گرفتن سلام به زبان مقصد

یکی از بهترین سوژه های عکاسی، عکس گرفتن از بومیان منطقه است. حال برای اینکه عکس های شما جذاب تر از آب درآید، بهتر است سلام کردن به زبان مقصد را یاد بگیرید و با بومیان به زبان خودشان، سلام کنید و در همین حین از لبخند و واکنش آن ها عکاسی کنید. البته باید قبل از عکاسی از آن ها اجازه بگیرید.

7-الهام گرفتن از عکاسان دیگر

یکی دیگر از راهکارهایی که به شما کمک می کند بهترین سوژه عکاسی در سفر را پیدا کنید نگاه کردن به عکس های عکاسان مشهور و توجه کردن به نحوه عکاسی آن ها است. مثلاً نگاه کنید که آن ها از چه زوایایی و از چه سوژه هایی عکاسی می کنند. عکاسی از ارتفاع بالا یکی از شیوه های این عکاسان است. برای این کار، بهترن ارتفاع را نسبت به سوژه خود انتخاب کنید و در بهترین فرصت، عکس بگیرید.

8-غرق شدن در حس و حال مقصد

بدون شک، تنها جنبه های بصری، راهکاری برای پیدا کردن سوژه عکاسی در سفر نمی باشد. برای اینکه عکس های شما خوب از آب درآید باید در حس و حال و فضای بومی مقصد مورد نظر غرق شوید. بنابراین از همان ابتدا شروع به عکاسی نکنید. کمی با مردم بومی خوش و بِش کنید، از غذاهای محلی آن ها بپرسید و آن ها را بچشید و سعی کنید خودتان را جای آن ها بگذارید. سپس بهتر، متوجه دنیای آن ها می شوید. در این حال، دوربین را بردارید و شروع به عکاسی کنید.

در نهایت باید بگوییم تمام این راهکارها از تجربیات عکاسان حرفه ای به دست آمده که شما می توانید از آن ها استفاده کنید.

آژانس مسافرتی تیناسفر، مجری برگزاری تورهای ایرانگردی و تورهای خارجی است. برای اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان این مجموعه تماس بگیرید.