سوغاتی های معروف یزد را هر چه از تنوعش بگوییم کم گفتیم؛ از صنایع دستی اصیل ایرانی گرفته تا خوراکی هایی که مزه لذت بخش هر کدام، هوش از سر شما خواهد برد. یزد که به شهر بادگیر ها معروف است همواره یکی از مقاصد پرطرفدار گردشگران به شمار آمده و همه ساله، بسیاری از افراد را در داخل و خارج میزبانی می کند.

اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که علاوه بر گشت و گذار و سرو ناهار و شام علاقه مند به خرید سوغاتی هستید، بدانید بهترین جا آمده اید. پس در ابتدای مقاله این شما و این هم صنایع دستی یزد. می توانید این سوغاتی ها را با شرکت در تور یزد، شخصاً تهیه کنید.

معروف ترین صنایع دستی یزد

مهمترین مواردی که به عنوان سوغاتی های معروف یزد در بخش صنایع دستی می توان ذکر کرد موارد زیر است: زیلو- شمد- دارایی بافی- ترمه

بیایید درباره هر کدام گپی مختصر بزنیم.

1-زیلو:

زیلو بافی یکی از حرفه های مشهور در یزد می باشد که به ویژه در شهر میبد، رواج بسیاری دارد. زیبایی های زیلوبافی در شهر میبد به گونه ای است که در سفرنامه ناصر خسرو هم می بینیم به آن اشاره شده است. اگر از آن دسته از افرادی هستید که کویرگردی را دوست دارید، این را بدانید بهترین زیرانداز برای این مناطق همین زیلو می باشد.

2-شمد:

صنایع دستی شمد، دیگر مصداق خلاقیت یزدی ها در حرفه نساجی و یکی از سوغاتی های معروف یزد می باشد. شمد، بهترین گزینه برای تابستان و هوای گرم آن می باشد. این پوشش از جنس پنبه یا ابریشم ویسکوز می باشد که به عنوان روانداز خنک، از بهترین گزینه ها برای تابستان به شمار می رود.

3-دارایی بافی:

یکی از قدیمی ترین موارد در دسته صنایع دستی در شهر یزد، حرفه دارایی بافی می باشد که سابقه آن به حدود هشت قرن پیش بر می گردد. اما مواردی که مهم ترین آنها عبارتند از کمبود بودجه، سبب شده است تا این حرفه بسیار کمتر از قبل رواج داشته باشد. درست مانند هنر شعر بافی که آن هم به خاطر برخی بی مهری ها و بی توجهی ها فراموش شده است. در این حرفه، از موی حیوانات، صنایع دستی زیبایی بافته می شود.

4-ترمه:

اما درباره هر موضوعی صحبت نکنیم، درباره ترمه نمی توان سخن به میان نیاورد. شاید بتوان گفت شناخته شده ترین مورد در صنایع دستی یزد، سوغاتی های معروف یزد، ترمه نام دارد.

بی دلیل نیست که ترمه از جمله پارچه های گران بها به شمار می رود. استفاده از مرغوب ترین پارچه ها و برخورداری از لطیف ترین الیاف و … مزید بر علت شده اند تا این شاهکار به گران ترین پارچه های موجود در بازار تبدیل شود.

جالب است بدانید که قدمت ترمه در یزد به دوران صفویه بر می گردد. از گرانی و ارزش مادی آن که بگذریم، ترمه یکی از زیباترین پارچه های بازار به شمار می رود. تنوعی از رنگ های مختلف و طرح های زیبا سبب می شود نگاه هر فردی به سمت این شاهکار منحرف شود.

درباره سوغاتی های معروف یزد در بخش صنایع دستی توضیحات کامل را به عمل آوردیم. نوبت به خوراکی های یزد می رسد.

سوغاتی های معروف یزد

سوغاتی های معروف یزد

معروف ترین خوراکی های یزد

نوبت به بخش شیرین مقاله، یعنی خوراکی های یزدی می رسد. بهترین خوراکی های یزدی به عنوان دسته دیگر معروف ترین سوغاتی های یزد به شرح زیر هستند: قطاب- لوز- حاج بادام- نقل- حلوا ارده

اما هرکدام از موارد بالا چه ویژگی هایی دارند. ادامه مطلب را بخوانید تا پاسخ این سوال خود را بگیرید.

1-قطاب یزد:

ترکیبی از بادام و هل، چنان پرطرفدار و لذیذ است که سبب شده است اکثر افراد، همین شیرینی را شناخته شده ترین خوراکی یزد بدانند. این شیرینی که با پودر قند تزئین می شود، یکی از مواردی است که حتماً باید امتحانش کنید. می توانید تورهای یزد را رزرو کرده و خودتان سری به فروشگاه های سوغاتی در یزد بزنید و قطاب یزد را امتحان کنید.

2- شیرینی لوز یزدی:

شاید نامگذاری آن به خاطر شکل هندسی این شیرینی باشد. لوز، از دیگر شیرینی های لذیذ و سوغاتی های معروف یزد می باشد که البته نمی توان گفت تنها در یزد پخته می شود. اما خلاقیت مردم یزد و نیز قدمت پخته شدن این خوراکی در یزد بیشتر است. لوز، از نظر طعم، انواع مختلفی دارد. طعم های نارگیلی و پسته ای و البته بادام و بیدمشک، مهم ترین طعم های این شیرینی هستند.

3-حاج بادام یزدی:

یکی دیگر از شناخته شده ترین شیرینی هایی که افراد در کنار نوشیدنی های گرم مانند چای سرو می کنند، حاج بادام یا حاجی بادامی است. شاید در بازار شهرهای دیگر هم حاج بادام را بتوانید بیابید، اما اصالت این شیرینی به شهر یزد بر می گردد. اگر به دنبال طعمی اصیل و ایرانی و البته لذیذ هستید، توصیه می کنیم این شیرینی را امتحان کنید.

4-نُقل یزد:

نقل هم مانند بسیاری دیگر از خوراکی های پرطرفدار ممکن است در بازار شهرهای توریستی دیگر هم یافت شود. اما باز هم این یزدی ها هستند که در تولید این شیرینی نهایت خلاقیت و نوراوری را از خود نشان می دهند.

این شیرینی محبوب در طعم های مختلف و دارای محتویات مختلفی از مغزهای خشکبار، همیشه یکی از گزینه های افراد برای خرید سوغاتی های معروف یزد بوده است. خوردن نقل در کنار نوشیدن چای همیشه برای بسیاری از افراد لذت بخش بوده است.

5-حلوا ارده یزد:

حتی اگر اهل مطالعه درباره سوغاتی های معروف یزد هم نباشید و اهل سفر و گردش و خرید سوغاتی هم نباشید، نمی توانید ادعا کنید نام این خوراکی را نشنیده اید. حلوا ارده، لطف بسیار بزرگ شهر اردکان یزد به سفر ما ایرانی ها بوده و طعم لذیذ آن، هر فردی را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

برای افرادی که دنبال سرو یک وعده غذایی مقوی هستند، این را باید بدانند که یکی از بهترین گزینه ها برای تامین انرژی فعالیت های سنگین همین حلوا ارده می باشد.

سخن پایانی

در این مطلب تلاش کردیم سوغاتی های معروف یزد را برای شما عزیزان شرح دهیم. اگر به شهر یزد بروید، در بهترین هتل های یزد اقامت داشته باشید، آنقدر با جذابیت های مختلفی رو به رو خواهید شد که حالا حالا ها تصمیم به بازگشت نخواهید گرفت.

شهر یزد یکی از زیباترین شهرهای کشور ایران است که علاوه بر سوغاتی های شناخته شده، دارای جاذبه های گردشگری زیادی نیز می باشد. اگر می خواهید به تمامی جاذبه های این شهر سری بزنید، و برای خرید از بازارهای مختلف این شهر بازدید کنید، توصیه می کنیم مدت زمان قابل توجهی را در نظر بگیرید. تیناسفر، بهترین تورهای گردشگری یزد را برای شما ترتیب می دهد.