نکات مهم در رزرو بلیط هواپیما

بلیط هواپیما

نحوه رزرو بلیط هواپیما برای تورهای مسافرتی یا برای سفر کردن همراه با خانواده یا دوستان یک موضوع مهم است. شاید در نگاه اول، این کار بسیار ساده باشد اما از آن جایی که تمام پروازها داخل و خارج از کشور به صورت چارتر برنامه ریزی می شوند، باید یک سری معیارها و نکات را قبل از رزرو بلیط در نظر بگیرید. وقتی قرار است بلیط هواپیما رزرو کنید قطعاً برای شما مهم است که شرکت هواپیمایی چه خدماتی را به شما ارائه می دهد. بدون شک به دنبال بهترین خدمات پرواز با هواپیما هستید تا از لحظات سفر خود لذت ببرید. رزرو آنلاین بلیط هواپیما مزایای زیادی دارد؛ از آن جمله باعث صرفه جویی در زمان شما می شود؛ به این معنی که در هر مکان که باشید و در هر زمان می توانید حتی با تلفن همراه خود، بلیط هواپیما و تور ایرانگردی رزرو کنید. رزرو بلیط هواپیما در کنار کارشناسان آژانس تور گردشگری هم امکان پذیر است. برای رزرو بلیط هواپیما چه به صورت آنلاین و چه به صورت حضوری در آژانس مسافرتی نیاز دارید بدانید که انواع کلاس پروازی چیست، پروازهای چارتر به چه پروازهایی گفته می شود و هواپیماها از نظر مدل و نوع پرواز چطور طبقه بندی می‌شوند. هنگام رزرو تور گردشگری و بلیط هواپیما تقریباً تمام این ها را باید در نظر بگیرید. خدمات خرید بلیط هواپیما و رزرو تور گردشگری از شهرهای مختلف به مقصدهای گردشگری شرایط متفاوت دارد. از طرف دیگر، مسئله مهمی نیز وجود دارد که در رزرو بلیط هواپیما بسیار برای مسافران اهمیت پیدا می کند و آن هم قیمت بلیط هواپیما است. از آنجایی که پروازها به صورت چارتر برگزار می ‌شوند، عمدتاً امکان لغو پرواز وجود ندارد، اما با یک حساب دقیق می توانید برنامه سفر خود را به گونه ای ترتیب دهید که به موقع و در زمان مناسب در پرواز حاضر شوید. در ادامه درباره انواع پرواز چارتری، انواع کلاس پرواز، خرید بلیط چارتر هواپیما و خرید بلیط لحظه آخری هواپیما بیشتر صحبت می کنیم.

انواع پروازهای چارتری به همراه معرفی و ویژگی های آن

بلیط هواپیما

پرواز چارتر هواپیما به پروازی گفته می شود که مسافران، صندلی های مورد نظر خود را در هواپیما رزرو می کنند. در حقیقت این یک نوع اجاره کردن محسوب می شود؛ یعنی شما صندلی هواپیما را برای سفر کردن رزرو می کنید و این صندلی به شخص دیگری داده نمی شود. انواع پروازهای چارتری دسته بندی های مختلفی دارند.

در یک دسته بندی، پروازهای چارتری شامل چارتر کامل هستند. طبق تعریف، چارتر کامل یعنی یک شخص حقیقی یا شرکت حقوقی، تمام صندلی های یک پرواز را رزرو می کند. بلیط هواپیما به صورت چارتر کامل معمولاً از سوی مراجع معتبر خریداری می ‌شوند و در وبسایت های خرید و رزرو بلیط هواپیما به متقاضیان فروخته می ‌شود.

نوع دیگری از انواع پروازهای چارتری، چارتر شناور است. در سیستم چارتر شناور، شخص حقیقی و شرکت حقوقی متعهد می شود که تعدادی از صندلی های هواپیما را در پرواز رفت و برگشت رزرو کند. طبق قرارداد در پرواز چارتر شناور، مدت زمان می تواند متغیر باشد. طبق توافق که بین شرکت مسافرتی و شرکت هواپیمایی صورت می گیرد، سیستم چارتر شناور با اجاره تعداد مشخصی صندلی به اجرا در می آید. این سیستم چارتر به صورت رفت و برگشت در یک پرواز مشخص در یک مسیر مشخص قابل اجرا است.

یک دیگر از طبقه ‌بندی ‌های انواع پرواز چارتری با نام چارتر Block Seat معرفی می شود. در این سیستم چارتری، خریدار بلیط های هواپیما متعهد می ‌شود که تعداد مشخصی از صندلی های هواپیما را به صورت رفت و برگشت و در یک تاریخ مشخص، در یک مسیر مشخص، به مسافران بفروشد. در این نوع سیستم، همه چیز ثابت است و تغییر نمی کند. برای رزرو بلیط هواپیما باید به سیستم‌ های چارتری و امکان لغو یا عدم لغو آن توجه داشته باشید.

یکی دیگر از انواع پروازهای چارتری برای رزرو بلیط هواپیما با عنوان سیستم چارتر Back to Back  شناخته می شود. در این نوع چارتر، خریدار تعداد مشخصی صندلی را در یک پرواز مشخص در شرایط رفت و برگشت به فروش می رساند. تاریخ رفت و برگشت یا تاریخ سفر در این نوع چارتر از اهمیت زیادی برخوردار است.

انواع کلاس پروازی چیست؟

کلاس پروازی

یکی از اطلاعات مهمی که در نحوه رزرو بلیط هواپیما تاثیرگذار است اطلاع از انواع کلاس پروازی می باشد. پروازها به صورت چارتر هستند. در شرایط خاص، کلاس پروازی می‌ تواند متفاوت باشد. مثلاً پروازهایی که با هدف کار و تجارت انجام می ‌شوند، به کلاس پرواز تجاری و اقتصادی شهرت دارند. 

در طبقه بندی دیگر، یکی از انواع کلاس پروازی با نام پرواز سیستمی معرفی می شود که شامل برنامه های روتین و متداول پرواز هواپیماها است که روزانه انجام می گیرد. خرید و رزرو بلیط هواپیما از کلاس پرواز سیستمی هم از طریق شرکت هواپیمایی و هم از طریق آژانس ‌های مسافرتی امکان پذیر است.

اگر بخواهیم تعریف دیگری از انواع کلاس پروازی داشته باشیم به این صورت خواهد بود؛ اولین و معروف ترین کلاس پروازی، کلاس پرواز درجه یک یا فرست کلاس است. این کلاس پروازی با نام پرواز کلاس f هم شناخته می ‌شود.

از مهمترین مشخصات پرواز درجه یک یا فرست کلاس این است که قیمت رزرو صندلی در این نوع پروازها بسیار گران است. پروازهای فرست کلاس، امکانات رفاهی بیشتری دارند؛ دسترسی به تلویزیون، اینترنت، لپ تاپ، امکانات خواب، مبلمان، سرو غذای گرم با منوی غذایی متنوع و موارد رفاهی درجه یک در این پروازها وجود دارد.

یکی دیگر از انواع کلاس پروازی، کلاس تجاری یا بیزینس کلاس یا درجه C نام دارد. این نوع پرواز، پس از پرواز فرست کلاس، امکانات بهتری دارد؛ اگر چه قیمت پرواز تجاری، ارزان تر از گزینه قبلی است اما نسبت به پروازهای معمولی، گرانقیمت است. در کلاس پروازی تجاری، تمام امکانات رفاهی و خدماتی همانند فرست کلاس ارائه می شود.

سومین نوع از انواع کلاس پروازی، پرواز درجه اقتصادی یا اکونومی کلاس نام دارد. به این نوع پرواز، پرواز درجه اقتصادی Y هم گفته می ‌شود. مسافران عادی از این نوع پرواز استفاده می‌ کنند. قیمت رزرو بلیط هواپیما از درجه اقتصادی یا کلاس اکونومی ارزان است و در حقیقت همان پروازهای متداول روزانه هستند.

بلیط لحظه آخری هواپیما چیست؟

بلیط لحظه آخری هواپیما به بلیطی گفته می شود که ۲۴ ساعت قبل از انجام پرواز برای فروش به مسافران ارائه می گردد. از آنجایی که پروازها به صورت چارتری برگزار می ‌شوند، اگر ظرفیت پرواز به هر دلیلی کامل نشود، آژانس مسافرتی بلیط لحظه آخری را برای مسافران در انواع پرواز معرفی می کند. رزرو بلیط هواپیما لحظه آخری اغلب برای تورهای داخلی در فصل پاییز و زمستان در دسترس هستند، چون فصل خلوت سفر است و ظرفیت پرواز دیرتر کامل می شود.

بلیط چارتر هواپیما چیست؟

یکی از گزینه هایی که در رزرو بلیط هواپیما پیش ‌رو دارید بلیط چارتر هواپیما است. بلیط چارتر هواپیما همان بلیط هایی هستند که از قبل برای نوع صندلی و نوع پرواز برنامه‌ریزی شده است. تقریباً تمام تورهای مسافرتی از جمله تور کیش، تور قشم، تور مشهد، تور چابهار، به صورت چارتر برگزار می‌ شوند. این مقصدهای گردشگری در تمام فصل های سال تقریباً شلوغ هستند، بنابراین ظرفیت پرواز به سرعت کامل می شود.

انواع هواپیما برای رزرو بلیط هواپیما چه تفاوت هایی با هم دارند؟

بلیط هواپیما

هنگام رزرو بلیط هواپیما با گزینه های برخورد می کنید که شاید برای شما سوال باشد که چه معنا دارد. این موضوع، همان نوع و مدل هواپیما برای سفر کردن است. آژانس های هواپیمایی ایران از هواپیماهای مختلفی در خطوط هواپیمایی خود استفاده می کنند. حتماً نام هواپیمای بوئینگ یا هواپیمای ایرباس را تاکنون شنیده اید.

 هواپیمای ایرباس، متداول ترین هواپیماهای مسافربری هستند که مدل های مختلفی دارند و پروازهای روزانه توسط آنها انجام می‌ شود. ردیف های پیوسته و صندلی های سه تایی و چهارتایی پشت سر هم در هواپیمای ایرباس وجود دارد. مدل های مختلف ایرباس، از نظر طول هواپیما و تعداد صندلی ها متفاوت هستند.

یکی دیگر از انواع هواپیما، هواپیمای بوئینگ است. هواپیماهای بوئینگ برای پروازهای کوتاه مدت در فواصل کوتاه تر طراحی شده اند. این هواپیماها معمولاً یک راهرو دارند و صندلی ها در دو طرف به هواپیما به صورت سه تایی یا دوتایی قرار گرفته است. برخی از هواپیماهای مدل بوئینگ که پیشرفته تر هستند، سه ردیف صندلی سه تایی و چهار تایی دارند.

یکی دیگر از انواع هواپیما، هواپیمای فوکر است. این هواپیماها هلندی هستند و از نظر طراحی به هواپیماهای ایرباس شباهت دارند. نوع دیگر هواپیما، هواپیمای مک دانل داگلاس است که متعلق به خطوط هوایی آمریکا می باشد. این هواپیما از نظر طراحی و فضای داخلی کمی متفاوت از سایر انواع هواپیما است.

رزرو بلیط هواپیما از خطوط هواپیمایی ایران از شرکت‌ های ایرانی ایرلاین، هواپیمایی ماهان، هواپیمایی معراج، هواپیمایی کیش ایر، هواپیمایی آسمان، هواپیمایی تابان، هواپیمایی کاسپین، هواپیمایی زاگرس، هواپیمایی اترک و هواپیمایی ‌آتا و چند گزینه دیگر امکان پذیر است.

اگر تصمیم دارید یکی از تورهای ایرانگردی را رزرو کنید و بلیط رفت و برگشت هواپیما بخرید، در اولین فرصت با کارشناسان تینا سفر تماس بگیرید تا اطلاعات لازم را در مورد انواع پروازهای چارتری به شما بدهند. امکان رزرو بلیط لحظه آخری هواپیما برای یک سفر لذت بخش در این مجموعه وجود دارد.

 

سوالات متداول درباره “نحوه رزرو بلیط هواپیما و انواع پروازهای چارتری”

1-انواع پروازهای چارتری شامل کدام دسته ها هستند؟

چارتر کامل -چارتر شناور -چارتر Block Seat -چارتر Back to Back 

2-کلاس پرواز سیستمی چیست؟

یکی از انواع کلاس پروازی با نام پرواز سیستمی معرفی می شود که شامل برنامه های روتین و متداول پرواز هواپیماها است که روزانه انجام می گیرد.

3-کلاس پرواز درجه یک یا فرست کلاس چیست؟

از مهمترین مشخصات پرواز درجه یک یا فرست کلاس این است که قیمت رزرو صندلی در این نوع پروازها بسیار گران است. پروازهای فرست کلاس، امکانات رفاهی بیشتری دارند؛ دسترسی به تلویزیون، اینترنت، لپ تاپ، امکانات خواب، مبلمان، سرو غذای گرم با منوی غذایی متنوع و موارد رفاهی درجه یک در این پروازها وجود دارد.

4-پرواز کلاس تجاری چیست؟

این نوع پرواز، پس از پرواز فرست کلاس، امکانات بهتری دارد؛ اگر چه قیمت پرواز تجاری، ارزان تر از گزینه فرست کلاس است اما نسبت به پروازهای معمولی، گرانقیمت است.

5-پرواز درجه اقتصادی یا اکونومی کلاس چیست؟

به این نوع پرواز، پرواز درجه اقتصادی Y هم گفته می ‌شود. مسافران عادی از این نوع پرواز استفاده می‌ کنند. قیمت رزرو بلیط هواپیما از درجه اقتصادی یا کلاس اکونومی ارزان است و در حقیقت همان پروازهای متداول روزانه هستند.

6-مهم ترین خطوط هواپیمایی ایران کدام است؟

خطوط هواپیمایی ایران از شرکت‌ های ایرانی ایرلاین، هواپیمایی ماهان، هواپیمایی معراج، هواپیمایی کیش ایر، هواپیمایی آسمان، هواپیمایی تابان، هواپیمایی کاسپین، هواپیمایی زاگرس، هواپیمایی اترک و هواپیمایی ‌آتا